Banki (warunkowo) obniżają oprocentowanie

Na rynku bankowym trwa wiosenna ofensywa kredytowa. Instytucje finansowe obniżają – nawet to zera – prowizje i marże kredytów hipotecznych. Nie ma jednak nic za darmo – na preferencyjne warunki mogą liczyć tylko ci kredytobiorcy, którzy jednocześnie zdecydują się na zakup dodatkowego produktu oferowanego przez bank kredytujący: konta osobistego czy pakietu ubezpieczeń.

Niższa marża za konto lub ubezpieczenie

Na początku maja szereg zmian w ofercie złotowych kredytów hipotecznych wprowadził Bank Zachodni WBK. W standardowej ofercie pakietowej, która umożliwia obniżenie marży kredytu wskutek korzystania z innych produktów banku, marża została obniżona o 0,5 p.p., co oznacza, że obecnie wynosi od 1,5 do 2,5%. O jej obniżeniu decyduje korzystanie z wybranych rodzajów kont BZ WBK oraz ubezpieczenia kredytobiorców kredytów hipotecznych. Do obniżki uprawniają: Konto24 Prestiż (prowadzenie: 15 zł miesięcznie), Konto24 VIP (miesięczny koszt: 50 zł) oraz dwa nowa rachunki: Konto Wydajesz & Zarabiasz oraz Konto na Obcasach (darmowe po spełnieniu określonych warunków). Bank pomyślał również o klientach z segmentu VIP – w ich przypadku marża standardowej oferty pakietowej została obniżona o 0,35 p.p. i waha się teraz w granicach od 1,35 do 2,15%, w zależności od posiadania konta osobistego (wymagane Konto24 VIP) w BZ WBK oraz korzystania z ubezpieczenia kredytobiorców kredytów hipotecznych.

– Zmiany, jakie ostatnio wprowadziliśmy do oferty, to nie rodzaj promocji, tylko stałe modyfikacje polegające przede wszystkim na obniżeniu marży banku. Już od dawna stosujemy rozwiązanie, w ramach którego klient sam może obniżyć sobie marżę kredytu, w zależności od korzystania z określonego rodzaju konta, a dalej z ubezpieczenia kredytobiorców kredytu hipotecznego. Ostatnia obniżka marż dotyczy wszystkich możliwości, jakie dajemy klientowi do wyboru, czyli zarówno opcji, w której nie chce korzystać z innych produktów banku, jak też opcji skorzystania z tych produktów – tłumaczy Grzegorz Adamski, menedżer ds. PR BZ WBK. – Dla grupy klientów, którzy nie są VIP-ami, w każdej z opcji marże obniżyliśmy o 0,5 p.p. co oznacza, że najwyższa marża, z jaką udzielamy standardowo kredytów hipotecznych, to obecnie 2,5%. Jeżeli klient zdecyduje się na określony rodzaj konta, marża spada do 1,7%. Przy dodatkowym skorzystaniu z ubezpieczenia, kredytobiorca obniży marżę do 1,5% – wyjaśnia Adamski.

Marżę kredytu hipotecznego obniżył również DnB NORD. Od 12 maja osoby zaciągające w banku kredyt, które jednocześnie założą konto osobiste (pakiet PERSONALE lub EKSKLUSIV), mogą liczyć na marżę w wysokości 0% – w pierwszym roku oraz 1,70% – w pozostałym okresie kredytowania. – Nie uzależniamy marży od rodzaju waluty, poziomu LTV czy wysokości kredytu. Każdy klient uzyskuje takie same warunki – zapewnia Łukasz Piasta z DnB NORD. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu w euro wyniesie w pierwszym roku 0,97%, a po tym okresie – 2,67% (obecny EURIBOR 6M plus marża). Natomiast oprocentowanie kredytów złotówkowych odpowiednio: 4,02% i 5,72% (aktualny WIBOR 6M plus marża). Nowe stawki marż obowiązują do 15 czerwca br. i dotyczą wszystkich produktów hipotecznych DnB NORD: kredytu hipotecznego, pożyczki hipotecznej, kredytu budowlano-hipotecznego oraz kredytu konsolidacyjnego.

Jednocześnie DnB NORD wprowadził gwarancję decyzji kredytowej. Osoby ubiegające się w banku o kredyt mogą mieć pewność, że uzyskają decyzję w ciągu maksymalnie 10 dni roboczych od złożenia wniosku oraz kompletu wymaganych dokumentów. – Dzięki temu kredytobiorca zyskuje duży komfort planowania zakupu nieruchomości, prowadzanie rozmów z deweloperami, etc. Jeśli bank nie wywiąże się z tego zobowiązania – klient automatycznie otrzyma obniżenie marży o 0,1 p.p. – zapewnia Łukasz Piasta.

Bank umożliwił również bezprowizyjną częściową lub całkowitą wcześniejszą spłatę kredytu (dotychczas pobierał 2% kwoty nadpłaty przez pierwsze trzy lata). DnB NORD finansuje do 90% wartości nieruchomości, a maksymalny okres kredytowania wynosi 45 lat.

Obniżona, a nawet zerowa prowizja

Tańszy kredyt można teraz zaciągnąć także w Banku Ochrony Środowiska, który obniżył prowizję za udzielenie kredytu hipotecznego. Niższe stawki będą obowiązywały w przypadku zakupu kredytów z opcją ubezpieczeniową. W zależności od wybranego wariantu (jest ich pięć, w tym ubezpieczenie mieszkania od pożaru czy ubezpieczenie na wypadek utraty pracy) kredytobiorca może liczyć na obniżkę prowizji od 0,5 do 1,2 p.p. BOŚ oferuje kredyty hipoteczne w złotych, dolarach i euro. Finansuje do 100% wartości nieruchomości, na okres maksymalnie 50 lat. – Od początku roku BOŚ czterokrotnie obniżał ceny kredytów hipotecznych. Przede wszystkim zmniejszaliśmy marże. Największe zmiany marż dotyczyły oferty w euro. Ostatnio wprowadziliśmy obniżenie prowizji (to już piąta zmiana) – tu oferta powiązana jest z wykupieniem jednego z wariantu ubezpieczeń (zawierającego m.in. polisę na wypadek ognia, powodzi, ubezpieczenie OC, itp.). Natomiast zmiany dot. obniżki marż są bezwarunkowe – tłumaczy Piotr Lemberg, Rzecznik Prasowy Banku Ochrony Środowiska. – Wiosna to tradycyjnie bardzo gorący okres w budownictwie, w tym budownictwie mieszkaniowym. Dlatego nasz bank coraz bardziej angażuje się w akcję kredytową – dodaje Lemberg.

Kredyt bez prowizji znajduje się obecnie w ofercie BGŻ. Promocja trwa do 1 lipca br. i dotyczy kredytów złotowych, udzielanych na okres do 40 lat, finansujących do 100% wartości nieruchomości. – Stawiamy na prostotę produktu, w przypadku kredytu hipotecznego minimalizuje to niezbędne formalności, co w połączeniu z obniżeniem kosztów stawia nasz produkt w czołówce kredytów mieszkaniowych na rynku – przekonuje Małgorzata Wagner, dyrektor Departamentu Komunikacji Marketingowej w Banku BGŻ. – Skorzystanie z prowizji 0% nie wymaga spełniania przez klientów żadnych dodatkowych warunków i nie jest uwarunkowane zakupem innych produktów banku – informuje Magdalna Paciorek z BGŻ. – Marża uzależniona jest natomiast od kwoty kredytu, udziału zainwestowanych środków własnych klienta w inwestycję, wysokości opłaty przygotowawczej i produktów dodatkowych zakupionych przez klienta. Przy opłacie przygotowawczej 2,5% marża zaczyna się od 1,80%, a przy opłacie 0% – od 2,25% – dodaje Paciorek.

http://media.netpr.pl/pr/161902/raport-inwestycje-pl-banki-warunkowo-obnizaja-oprocentowanie-kredytow-hipotecznych

Top