Wiadomości branżowe

BNP Paribas Real Estate prezentuje raport ‘At a glance, Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce w III kw. 2014 roku” ’

Rok 2014 dla rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce, będzie prawdopodobnie rekordowy pod kątem wolumenu transakcji najmu od wielu lat. Od stycznia 2014 obserwujemy wzrost aktywności deweloperów, spadającą dostępność wolnych powierzchni oraz wzmożone zainteresowanie najemców powierzchniami magazynowymi. Świetna sytuacja na rynku przemysłowym i magazynowym jest wynikiem stabilnej sytuacji gospodarczej Polski oraz optymistycznych prognoz na nadchodzące lata – wynika z raportu At a glance, Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce w III kw. 2014 roku. przygotowanym przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa firmy BNP Paribas Real Estate. Na koniec III kwartału 2014 rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych oferował 8,5 miliona mkw. powierzchni, dostępnej w 11 regionach w Polsce. Największe zasoby powierzchni oferuje klaster warszawski, którego łączna podaż z obydwu stref wynosi 2,8 mln. mkw., co stanowi 35% udział w ogólnej podaży Polski.Współczynnik powierzchni niewynajętych na koniec III kwartału 2014 roku spadł do poziomu 8,0%. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę wysoką aktywność

Rok 2014 dla rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce, będzie prawdopodobnie rekordowy pod kątem wolumenu transakcji najmu od wielu lat. Od stycznia 2014 obserwujemy wzrost aktywności deweloperów, spadającą dostępność wolnych powierzchni oraz wzmożone zainteresowanie najemców powierzchniami magazynowymi. Świetna sytuacja na rynku przemysłowym i magazynowym jest wynikiem stabilnej sytuacji gospodarczej Polski oraz optymistycznych prognoz na nadchodzące lata – wynika z raportu At a glance, Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce w III kw. 2014 roku. przygotowanym przez Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa firmy BNP Paribas Real Estate.

Na koniec III kwartału 2014 rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych oferował 8,5 miliona mkw. powierzchni, dostępnej w 11 regionach w Polsce. Największe zasoby powierzchni oferuje klaster warszawski, którego łączna podaż z obydwu stref wynosi 2,8 mln. mkw., co stanowi 35% udział w ogólnej podaży Polski.

Współczynnik powierzchni niewynajętych na koniec III kwartału 2014 roku spadł do poziomu 8,0%. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę wysoką aktywność deweloperów oraz ponowny powrót do budowy projektów spekulacyjnych. Najwięcej dostępnych powierzchni znajduje się w okolicach Torunia i Bydgoszczy, których wskaźnik powierzchni niewynajętych plasuje się na poziomie 24%, relatywnie duża ilość pustostanów znajduje się również w strefie Warszawa I, której powierzchnie niewynajęte stanowią 14%. Nadal żadnej wolnej powierzchni nie oferuje rynek Szczecina.

Analizując trzy kwartały roku 2014 widać, że po przełomowym roku 2013 mamy do czynienia z umacniającym się rozwojem rynku powierzchni przemysłowo magazynowych. Stabilny wzrost gospodarczy, rozwój infrastruktury, a także otwartość deweloperów na projekty spekulacyjne oraz silny popyt ze strony najemców to tylko niektóre z czynników wpływające na silny rozwój rynku logistycznego – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

A to już wiesz?  Nowe kuchnie wolnostojące – witamy w domu

Oferowane czynsze w większości rynków pozostają stabilne, co wynika z równowagi pomiędzy podażą, a popytem. Wciąż najwyższe stawki oferuje strefa Warszawa I na poziomie 5,0 euro/mkw./mies., a najniższe Polska Centralna – 2,4 euro/mkw./mies.


dostarczył infoWire.pl

Źródło BNP Paribas Real Estate. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy