Karty kredytowe Kredyt na dom Kredyt na mieszkanie Kredyty Wierzytelności

Co to jest kredyt denominowany

Co to jest kredyt denominowany
Kredyt denominowany to kredyt rozliczany w walucie obcej. W tejże walucie umowa kredytowa określa wysokość kredytu, w niej są wyrażane wysokości rat, według jej stóp procentowych ustalane jest oprocentowanie i w niej prowadzone są wszelkie obliczenia związane z kredytem.

Powyższe nie oznacza, że rozliczenia między bankiem a klientem prowadzone są w walucie obcej. Bank wypłaca transze kredytu w złotówkach, także w złotówkach klient spłaca kredyt. W obu wypadkach stosowany jest bieżący kurs danej waluty względem złotówki.

Najczęściej spotykanymi walutami dla kredytów denominowanych są dolar amerykański, euro, frank szwajcarski bywają i inne przypadki – np. jeden z banków oferuje kredyt denominowany w jenach japońskich.Kredytobiorcy mają twardy orzech do zgryzienia. Czy opłaca się pożyczać w euro, w dolarach, czy we frankach szwajcarskich? A może już czas, by przeprosić się z rodzimą walutą i przeliczyć kredyty w euro czy dolarach na złotówki?

Nietrafiony wybór waluty w przypadku dużych sum i długiego okresu kredytowania, jak ma to miejsce w przypadku kredytów mieszkaniowych czy hipotecznych, może znacznie zwiększyć nasze zobowiązania.
W ciągu ostatnich dwóch lat tysiące osób w Polsce zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w obcej walucie. Kredyt złotowy był bowiem dla nich zbyt drogi. Odwrót od kredytów w naszej walucie zaczął się w 2000 r., kiedy ich zmienne oprocentowanie ostro poszybowało w górę na skutek kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżkach stóp procentowych NBP. Furorę zaczęły wtedy robić o wiele tańsze kredyty w obcych walutach, zwłaszcza denominowane w markach, dolarach, frankach szwajcarskich i w ulubionej przez Polaków walucie – euro. Niemal dziewięciu z dziesięciu klientów rodzimych banków brało na mieszkanie właśnie kredyt walutowy.

hastagi na stronie:

#kredyt denominowany#kredyty denominowane#na czym polega kredyt we frankach#denominowane

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy