Wierzytelności

Czym jest windykacja?

Dosłownie jest to dochodzenie roszczeń, obrona konieczna, a nawet zemsta. Jednak teraz słowo to nie ma tak negatywnego znaczenia, chociaż nikomu nie kojarzy się dobrze. Windykacja jest dochodzeniem własności za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych.

Rozróżniamy przynajmniej dwa rodzaje windykacji. Może być ona polubowna lub sądowa. Czym one różnią się od siebie? Już sama nazwa wskazuje na użyte środki. Pierwsza z nich polegająca na monitowaniu dłużnika, które ma doprowadzić do spłaty należności.

Natomiast windykacja należności za pomocą sądu dotyczy takich sytuacji, w których brakuje ze strony dłużnika chęci do spłaty długu. Sąd może wydać nakaz zapłaty długu, który uzupełniony w klauzulę wykonalności jest podstawą do egzekucji komorniczej.

Duże firmy zwykle posiadają całe działy zajmujące się odzyskiwaniem należności. Są one nieraz wspomagane lub zastępowane przez szereg wyspecjalizowanych firm windykacyjnych.Małe firmy zaś zatrudniają pojedynczych specjalistów do windykacji należności.

hastagi na stronie:

#co to jest windykacja#windykacja co to jest#windykacja znaczenie#co to znaczy windykacja#ustawa o windykacji#WINDYKACJA CO TO ZNACZY#windykacja ustawa#windykacja co to#na czym polega windykacja#na czym polega windykacja należności

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy