Wiadomości branżowe Wierzytelności

Metropolia coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych firm

Metropolia coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych firm
Trójmiasto jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków usług biznesowych w Polsce. Tylko w 2012 r. rozpoczęły tu działalność nowe centra usługowe m.in. takich koncernów, jak Nevion, OIE Support, Misys, WNS, Metsa Group, Nation E czy Bayer Service Center Gdańsk z siedzibą w Olivia Business Centre.Ich inwestycje i obecność na Pomorzu są efektem konsekwentnej strategii, jaką samorząd województwa pomorskiego przyjął wobec pozyskiwania inwestycji zagranicznych.- Jednym z podejmowanych przez nas działań jest zapraszanie przedstawicieli międzynarodowych koncernów na Pomorze, aby mogli osobiście przekonać się o ogromnym potencjale naszego regionu. Podstawowym kryterium wyboru lokalizacji dla każdej inwestycji, w tym centrum usług, jest dostępność kadry. W Trójmieście prawie 10 tys. osób jest zatrudnionych w centrach nowoczesnych usług dla biznesu, a co roku mury pomorskich uczelni opuszcza ponad 27 tys. absolwentów. Poza tym, Pomorze z Trójmiastem to magnes przyciągający specjalistów i absolwentów z innych regionów, którzy przeprowadzają się tu wraz ze swoimi rodzinami –

Trójmiasto jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków usług biznesowych w Polsce. Tylko w 2012 r. rozpoczęły tu działalność nowe centra usługowe m.in. takich koncernów, jak Nevion, OIE Support, Misys, WNS, Metsa Group, Nation E czy Bayer Service Center Gdańsk z siedzibą w Olivia Business Centre.

Ich inwestycje i obecność na Pomorzu są efektem konsekwentnej strategii, jaką samorząd województwa pomorskiego przyjął wobec pozyskiwania inwestycji zagranicznych.

Jednym z podejmowanych przez nas działań jest zapraszanie przedstawicieli międzynarodowych koncernów na Pomorze, aby mogli osobiście przekonać się o ogromnym potencjale naszego regionu. Podstawowym kryterium wyboru lokalizacji dla każdej inwestycji, w tym centrum usług, jest dostępność kadry. W Trójmieście prawie 10 tys. osób jest zatrudnionych w centrach nowoczesnych usług dla biznesu, a co roku mury pomorskich uczelni opuszcza ponad 27 tys. absolwentów. Poza tym, Pomorze z Trójmiastem to magnes przyciągający specjalistów i absolwentów z innych regionów, którzy przeprowadzają się tu wraz ze swoimi rodzinami – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 Dzięki ogłoszeniu przez firmę Bayer wyboru Trójmiasta jako miejsca na swoje centrum usług, metropolia zaczęła być postrzegana na arenie międzynarodowej jako dojrzała i rozwinięta lokalizacja. Jednak aby  pozyskać znanego inwestora, trzeba spełnić kilka rygorystycznych warunków.

Kluczowe znaczenie ma dostępność wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. Ocenie podlega cały sektor centrów usługowych w Trójmieście. Przedstawiciele Bayera szczególną uwagę zwrócili na obecność centrów obsługujących zaawansowane procesy, tzw. centrów doskonałości – Centre of Excellence. Dodatkowym atutem pomorskiej metropolii była również duża liczba centrów świadczących usługi oparte na wiedzy – Knowledge Process Outsourcing – oraz centrów badawczo-rozwojowych R&D – dodaje marszałek. 

Słowa marszałka potwierdza Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska – Korzyści są przede wszystkim wizerunkowe. Łatwiej rozmawia się z potencjalnymi inwestorami, kiedy możemy powiedzieć ze zaufały nam takie firmy jak Bayer. I to już widać, zainteresowanie potencjalnych inwestorów wyraźnie wzrasta.
Na pewno już jesteśmy poważnym graczem na rynku outsorcingu, niebagatelne znaczenie ma tu ilość studentów i uczelni. Ważne są także nietypowe kierunki i przede wszystkim języki. Przygotowujemy specjalne kursy, szkolenia wręcz lekcje w szkołach średnich aby wspierać inwestorów przy podejmowaniu decyzji o lokowaniu projektów w naszej metropolii.
Ale przede wszystkim staramy się być partnerem inwestorów. Powołaliśmy spółkę, która opiekuje się każdym inwestorem od początku kontaktów. Prowadzimy inwestorów przez gąszcz przepisów, pomagamy w rekrutacjach itd.

Istotnym czynnikiem jest również dostępność powierzchni biurowej. Trójmiasto jest dobrze przygotowane na współpracę z inwestorami zagranicznymi z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Trójmieście pozostaje średnim poziomie (około 11,1%) i daje możliwość zaistnienia nowemu oraz rozwoju już działającemu tutaj najemcy. W kompleksie biurowych Olivia Business Centre, w którym mieści się wspominane wyżej centrum finansowo-księgowe Bayer Service Center Gdańsk, siedziby mają takie firmy jak: m.in. T-Mobile, Starbucks, Sii, PwC, PKO BP, Meritum Bank, Energa SA czy American Bureau of Shipping.

A to już wiesz?  Wyjątkowy klimat poddasza

Pod tym względem umiejscowienie Olivia Business Centre w pobliżu Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego daje nieograniczone możliwości współpracy firmom w zakresie pozyskiwania absolwentów, prowadzenia badań etc. – ocenia Maciej Grabski, inwestor OBC. – Duże znaczenie ma również współpraca z władzami samorządowymi. Dzięki temu wspólnie tworzymy wizerunek Gdańska jako miejsca przyjaznego do biznesu, ale także wspaniałego miejsca do życia. A fakt, iż w Gdańsku wspaniale się mieszka, jest wielkim atutem także dla samych inwestorów, którym łatwiej tu ściągnąć swoich menedżerów i pracowników.

Najlepszym odzwierciedleniem faktu rozwoju pomorskiej metropolii jest skala bezrobocia.
W efekcie czynionych w ostatnich latach inwestycji sytuacja w Trójmieście jest znacznie lepsza niż średnia w Polsce. Wśród analityków przeważają prognozy, według których na koniec 2013 r. stopa bezrobocia w naszym kraju wyniesie 14,2 proc. Stopa bezrobocia w Gdańsku zaś wynosi 6 proc. (stan na koniec 11.2012 r.). Taka sama jest w Gdyni, a w Sopocie wynosi zaledwie 4,2 proc. Ale napływ inwestycji ma też znaczenie dla mieszkańców okolicznych powiatów. Dość wspomnieć, że w powiecie gdańskim (siedziba: Pruszcz Gd.) poziom bezrobocia wynosi 8,6 proc., a w powiecie kartuskim 10 proc.

  

Dodatkowe informacje:

Agnieszka Popławska

TPS Sp. z o.o.

[email protected]

tel. +48 601 579 299

< 233579" >

Źródło TPS Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy