Wiadomości branżowe

Relaks zamiast papierosa – komentarz eksperta na “Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”

Aż 31%[1] dorosłych Polaków deklaruje, że pali papierosy. Badania pokazują, że palacze to najczęściej osoby w wieku 35-54 lata, dla których nikotyna to sposób na

Aż 31%[1] dorosłych Polaków deklaruje, że pali papierosy. Badania pokazują, że palacze to najczęściej osoby w wieku 35-54 lata, dla których nikotyna to sposób na odreagowanie stresu. Przy okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, warto pomyśleć nad zmianą nawyków i poszukać innej, przede wszystkim zdrowej, metody na rozluźnienie.

Ulotna przyjemność

Papierosy stały się dla wielu synonimem odprężenia i wytchnienia. Uczucie relaksu towarzyszące paleniu to jednak tylko złudzenie. Naukowcy potwierdzili, że nikotyna to używka, która nie zawiera niczego, co naturalnie redukowałoby stres.[2] Trafiając do mózgu uwalnia dopaminę, która daje ludziom poczucie przyjemności i odpowiada za błędne utożsamianie palenia z relaksem.

Co w zamian?

Skoro palenie to tylko iluzja rozluźnienia, warto poszukać innych sposobów na odprężenie się. – Relaks to stan, w którym nasze ciało jest rozluźnione, a umysł pozostaje wolny od emocji. To pożądany stan zarówno z punktu widzenia fizjologii, jak i psychologii. Istnieją sprawdzone metody na uzyskanie takiego odprężenia, bez konieczności sięgania po papierosy. Najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie stanu relaksu jest znalezienie chwili dla siebie, przyjęcie wygodnej, siedzącej pozycji i skupienie się na rytmie swojego oddechu – wyjaśnia Iwona Kowalewski, ekspert SITA, specjalista w dziedzinie relaksu.

Relaks i związane z nim rozluźnienie mięśni poprawia krążenie krwi oraz pracę narządów wewnętrznych. Doświadczamy wtedy przyjemnego ciepła, mamy poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Włączenie relaksu do naszego codziennego planu dnia to inwestycja, która przynosi korzyści nie tylko zdrowotne, ale także intelektualne i społeczne. Stajemy się cierpliwsi, bardziej empatyczni i tolerancyjni. Wystarczy zaledwie 15 minut efektywnego relaksu dwa razy w ciągu dnia, aby wesprzeć nasz organizm w procesie regeneracji i poczuć się lepiej.

Dla rozważających rezygnację z papierosów: – Zdarza mi się obserwować, że osoby uczące się intensywnie języka obcego metodą SITA, po 3 tygodniach nauki z wykorzystaniem stanu relaksu, zmieniają swoje nawyki i rzucają palenie. – dodaje Iwona Kowalewski, ekspert SITA.

A to już wiesz?  Tendencje „pokojowe” na 2013 rok

Więcej na temat relaksu można znaleźć na stronie: http://www.sita.pl/

[1] Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-12 lipca 2012 na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

[2] W 2002 roku w „Journal of Abnormal Psychology” opublikowano badanie doktor Laura Juliano, członka Society for Research on Nicotine and Tobacco.


dostarczył infoWire.pl

Źródło SITA. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy